Prof.dr. Lejla Turčilo danas je održala gostujuće predavanje studentima Odsjeka za digitalne komunikacije i odnose s javnošću. Tema predavanja bila je “Trumpism, populism and the media”. Studenti su imali priliku da se upoznaju sa ovim temama i da kroz diskusiju sagledaju njihove primjere u BiH i svijetu.
Populizam je način politike i stil političke komunikacije koji je kroz svoj politički istup naročito koristio bivši američki predsjednik Donald Trump. Njegov specifičan pristup nazvan je “trumpizam”, a predstavlja način komunikacije u kojem se snaga argumenta zamjenjuje argumentom sile. Populizam i “trumpizam” apeliraju na emocije i instinkte, ističući “bliskost narodu” te blateći političke protivnike, koristeći govor mržnje i podstičući strahove, nezadovoljstvo i sukobe.
Prof.dr. Lejla Turčilo kroz predavanje je ukazala i na posljedice koje ovakav vid političkog komuniciranja ostavlja na demokratiju i društvo.
Ovakva politička komunikacija može da eskalira kao što se desilo u januaru 2021. godine kada su se pristalice Donalda Trumpa na njegov poziv okupile u Washingtonu kako bi održale proteste zbog rezultata predsjedničkih izbora, a zatim nasilno upale u Kaptol. Trump je na početku skupa svoje pristalice pozivao da se “bore pakleno” i “Ameriku učine ponovo velikom” da bi nakon upada reagirao rekavši im da “idu kući u miru” i također je svoje pristalice opisao kao “patriote” pripisujući nastale događaje ukradenim izborima. Kao rezultat toga, Twitter je privremeno zaključao Trumpov profil.
Biografija predavača:
Prof.dr. Lejla Turčilo je redovna profesorica na Odsjeku za komunikologiju/novinarstvo Fakulteta političkih nauka u Sarajevu gdje predaje predmete Teorija medija, TV novinarstvo, Online novinarsvo i Mediji i politika na dodiplomskom i magistarskom nivou. Objavila je četiri autorske knjige, šest knjiga u koautorstvu, kao i jedan priručnik i pet istraživačkih publikacija. Objavila je više od četrdeset naučnih i stručnih radova u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Francuskoj, Belgiji, Njemačkoj, SAD-u i Kolumbiji. Učestvovala je na više od pedeset naučnih i stručnih skupova, simpozija i kongresa u BiH i inozemstvu. Voditeljica je Centra za cjeloživotno učenje Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i šefica Odsjeka za komunikologiju/novinarstvo. Područje njenog interesovanja su online komunikacije, medijska pismenost i sloboda medija.