Rijad Hajdarević, kandidat za doktorske studije sa Univerziteta u Oslu posjetio je Internacionalni Burch univerzitet i održao predavanje za studente Odsjeka za genetiku i bioinženjering na temu „Genetika autoimunih bolesti“.
Uvodni dio predavanja bio je fokusiran na objašnjavanje autoimunosti kao koncepta, kao i na upoznavanje s uobičajenom terminologijom koja se koristi kroz studije. Zbog prirode genetske analize objašnjeni su mnogi aspekti, uključujući način konstruiranja i vrednovanja genetskih studija sa fokusom na istraživanja predavača o udruženjima širokih genoma (GWAS).
Pored imuno-genetskih aspekata, studenti su se upoznali sa osnovnim imunološkim pojmovima poput preosjetljivosti i samotolerancije, kao i grubom podjelom imunoloških ćelija, organa i njihovim interakcijama. Predavanje je bilo interaktivno, te su se angažovali svi učesnici. Na ovaj način potaknuti su na samostalno razmišljanje jer je ključno bilo razumijevanje koncepata, a ne definicija.
Drugi dan održana je radionica iz bioinformatike pod nazivom „Analiza podataka studije o širokom udruženju genoma”. Cilj radionice je bio razumijevanje osnova analize i vizualizacije podataka dobivenih od GWAS-a. Za potrebe ove analize, studenti su upoznati sa uobičajenim softverom koji se koristi na terenu (“R Studio” i “plink”), te koji su alati potrebni za obavljanje većine potrebnih zadataka.
Stečeno znanje na ovoj radionici studenti će moći primijeniti u budućim istraživanjima i u budućem radu jer se bioinformatika pojavljuje kao ključna vještina koju svaki biolog treba poznavati kako bi mogao uticati na tržište rada i na akademsku zajednicu.
Rijad Hajdarević, kandidat za doktorske studije sa Univerziteta u Oslu posjetio je Internacionalni Burch univerzitet i održao predavanje za studente Odsjeka za genetiku i bioinženjering na temu „Genetika autoimunih bolesti“.
Uvodni dio predavanja bio je fokusiran na objaÅ¡njavanje autoimunosti kao koncepta, kao i na upoznavanje s uobiÄajenom terminologijom koja se koristi kroz studije. Zbog prirode genetske analize objaÅ¡njeni su mnogi aspekti, ukljuÄujući naÄin konstruiranja i vrednovanja genetskih studija sa fokusom na istraživanja predavaÄa o udruženjima Å¡irokih genoma (GWAS).
Pored imuno-genetskih aspekata, studenti su se upoznali sa osnovnim imunoloÅ¡kim pojmovima poput preosjetljivosti i samotolerancije, kao i grubom podjelom imunoloÅ¡kih ćelija, organa i njihovim interakcijama. Predavanje je bilo interaktivno, te su se angažovali svi uÄesnici. Na ovaj naÄin potaknuti su na samostalno razmiÅ¡ljanje jer je kljuÄno bilo razumijevanje koncepata, a ne definicija.
Drugi dan održana je radionica iz bioinformatike pod nazivom „Analiza podataka studije o Å¡irokom udruženju genoma”. Cilj radionice je bio razumijevanje osnova analize i vizualizacije podataka dobivenih od GWAS-a. Za potrebe ove analize, studenti su upoznati sa uobiÄajenim softverom koji se koristi na terenu (“R Studio” i “plink”), te koji su alati potrebni za obavljanje većine potrebnih zadataka.
SteÄeno znanje na ovoj radionici studenti će moći primijeniti u budućim istraživanjima i u budućem radu jer se bioinformatika pojavljuje kao kljuÄna vjeÅ¡tina koju svaki biolog treba poznavati kako bi mogao uticati na tržiÅ¡te rada i na akademsku zajednicu.
Comments are closed.