Važnost interkulturalne pedagogije u podučavanju stranih jezika - International Burch University
GBE Student Collective organized three big events in the previous year
January 14, 2022
IRES Students Participated in Mock Session of NATO’s North Atlantic Council
January 18, 2022

Važnost interkulturalne pedagogije u podučavanju stranih jezika

Prof.dr. Larisa Kasumagić-Kafedžić, profesorica na Odsjeku za engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, održala je predavanje za studente Odsjeka za engleski jezik i književnost Internacionalnog Burch univerziteta. Profesorica Kasumagić-Kafedžić inače predaje predmete u polju nastavne, kritičke te mirovnih i interkulturalnih pedagogija. Aktivno radi na razvoju programa za psihodruštvenu podršku ratom traumatiziranoj djeci, što je bio i njen istraživački fokus tokom magistarskog studija na Cornell univerzitetu u SAD. Doktorirala je na Pedagogiji engleskog jezika i interkulturalnom obrazovanju na Univerzitetu u Sarajevu. (Više na: https://peacehub.ba/our-team/)

Fokus njenog predavanja bila je važnost inkorporiranja interkulturalne i mirovne pedagogije u podučavanju stranih jezika, odnosno podučavanje strategija za prevazilaženje komunikacijskih barijera u interkulturalnim okruženjima. Studenti su imali priliku čuti o elementima interkulturalne kompetencije koji se mogu razviti kroz teorijsko i praktično obrazovanje. Predavanje je također ukazalo na interdisciplinarnost i međupovezanost ove teme sa drugim, važnim društvenim temama i problemima.